Yüzme Havuzu Yapımı, Otel Havuz Uygulama Görselleri | Diamond Havuz

Havuz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

 • 2023-04-06 18:56:52

Havuz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Özellikle yaz aylarında tercih edilen havuzlar, ticari amaçlı olarak kullanılan alanlarda birçok kişinin bir arada bulunduğu ortak noktalar haline gelir. Bu durum, doğal olarak pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Farklı salgılara sahip olan insanlar, havuza girerek bu suyu kirletebilir. Uygun bir şekilde dezenfeksiyon yapılmayan havuzlar insanlar için bir sağlık tehdidi oluşturabilir. Güneş yağı, şampuan ve sabun gibi faktörlerin yanı sıra kişisel de enfeksiyonlar da havuzlarda çeşitli hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu enfeksiyonlar arasında genitoüriner sistem enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, dış kulak enfeksiyonları, gastrointestinal sistem enfeksiyonları olabilir.

Havuz Kaynaklı Oluşan Enfeksiyonlar

Genitoüriner sistem enfeksiyonları havuz içinde bulunan klordan meydana gelebilir. Bu tip bir probleminiz varsa sıvı elektrolit dengesini sağlamak amaçlı olarak doktorun önerisi ile diyet uygulaması yapabilirsiniz. Havuzlardan meydana gelen göz enfeksiyonları için eğer çok önemli bir problem yoksa pomat, antibiyotikli göz damlası kullanılabilir. Bazı durumlarda ılık çay pansumanı bile göz enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur. Dış kulak yolu enfeksiyonları da havuzlarda kapılan en önemli rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bu durum, kişinin kendi başına çözebileceği gibi doktorun müdahalesi de gerektirebilir. Kulağınıza yaklaşık 20 santim uzaklıktan fön makinesi tutarak, tıkanık olan kulağınızın üzerine yatarak kulak içerisinde bulunan iltihabın dışarı doğru akmasını sağlayabilirsiniz. Gastrointestinal rahatsızlıklar da parazit kökenli olan hastalıklar arasındadır. İnsanların enfeksiyon kapması için bir yudum su yutması bile yeterli olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurarak hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.

Havuza Girdikten Sonra İshal Olmak

Eğer bir kişinin ishal rahatsızlığı varsa ve havuza girmeden önce hijyen önlemlerini almadıysa bu ishali havuzda bulunan diğer insanlara da bulaştırabilir. Doktorunuza başvurarak ishalin giderilmesi için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Eğer önlem almazsanız ve düzelmeyen bir ishale sahipseniz daha ileri tedaviler görmeniz gerekebilir. Eğer sizde de sıvı elektrolit kaybı belirtileri ortaya çıkmaya başlamışsa, ateşiniz 39° üzerinde ise veya iki günden uzun süredir devam ediyorsa, ishaliniz beş günden uzun sürmüşse, sekiz-on kereden fazla kusmuşsa veya ishal kanlı ve sümüklüyse acilen doktorunuza danışmanız gereklidir.

Havuzun Suyu Enfeksiyonlarından Korunma Yöntemleri

Havuzun suyundan korunmak için özellikle çocuklarınızın gözlerini havuz suyu ile temas ettirmemeniz gereklidir. Havuz içerisinde yüzecekseniz gözlerinizi açmamalısınız. Havuzun suyu ile güneş ışınlarının bir araya gelmesi göz enfeksiyonlarına davetiye çıkarabilir. Bu nedenle havuz kenarında gözlüksüz veya şapkasız dolaşmalısınız. Vajinal akıntılar, enfeksiyonların yayılmasında önemli olan bir başka etkendir. Kötü kokulu, renkli ve hafif kıvamlı olabilen bu akıntıların tedavisinde geç kalınması çeşitli enfeksiyonların yayılmasına sebep olabilir. Bu nedenle kadınlarda görülen enfeksiyonların tedavisinde öncelikli olarak enfeksiyona neden olanın etkinin tespit edilmesi oldukça önemlidir. Eğer deri ile ilgili bir probleminiz varsa mutlaka havuza girmeden önce doktorunuza danışmanız gereklidir. Çocuğunuzun sağlığını korumak için havuza sokmadan önce hepatit A ve B aşılarını yaptırmaya özen göstermelisiniz. Oluşabilecek mantar enfeksiyonlarının önüne geçmek için sık bir şekilde çamaşırınızı değiştirmeli ıslak mayo ile oturmamalısınız. Enfeksiyonlara karşı gözlük ve maske kullanmanız korunmanıza yardımcı olacaktır. Eğer cildinizde kesik veya sıyrık varsa sabun ve su yardımı da bu alanların temizlenmesi önemlidir. Kulak iltihabına sahip olmamak için kulak tıkacı kullanabilirsiniz. Bir yaşından küçük olan çocukların havuza sokulmaması gereklidir. Aynı zamanda çocukların havuzlara tuvaletini yapmalarını engellemelisiniz. Ayaklarınızı havuzdan çıktıktan sonra antiseptik suya batırarak dezenfekte etmelisiniz. Eğer dışarıda giydiğiniz ayakkabıyı havuz bölgesinde giyersiniz çeşitli enfeksiyonlara daveti çıkarırsınız. Bu nedenle havuz içerisinde havuz terliği kullanabilirsiniz. Havuza girmeden önce mutlaka duş almayı unutmamalısınız.

Etiketler:

 • Havuzda enfeksiyon
 • Su kaynaklı hastalık
 • havuz suyunda bulunan patojenler
 • Yüzme havuzlarında sıkça görülen bir enfeksiyon
 • Klor havuzları ve enfeksiyon riski
 • Havuzdaki pH dengesi ve enfeksiyon riski
 • Havuz suyu kalitesinin kontrolü
 • Havuz bakımı ve enfeksiyon

Daha Fazla

Images

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN.

İLETİŞİME GEÇ

Etiketler

 • Havuzda enfeksiyon
 • Su kaynaklı hastalık
 • havuz suyunda bulunan patojenler
 • Yüzme havuzlarında sıkça görülen bir enfeksiyon
 • Klor havuzları ve enfeksiyon riski
 • Havuzdaki pH dengesi ve enfeksiyon riski
 • Havuz suyu kalitesinin kontrolü
 • Havuz bakımı ve enfeksiyon